Co bychom měli vědět o hemofilii

Články

Jakmile se někdo zraní a začne krvácet, jeho tělo spustí kaskádu, do které se zapojuje řada srážecích faktorů. Tyto faktory se postupně aktivují jeden po druhém, podobně jako kostičky domina, aby vytvořily krevní sraženinu a zastavily krvácení.

Hemofilie • Co bychom měli vědět o hemofilii • 01 kaskada 1.1.1
Hemofilie je celoživotní onemocnění, které narušuje srážlivost krve. Onemocnění postihuje muže (jen zcela ve výjimečných případech i ženy). Ženy jsou přenašečky těchto onemocnění a většinou nemají příznaky tohoto onemocnění. Všechny dcery hemofilika a zdravé matky jsou přenašečky, ale jejich synové nemoc nemají, ani ji nepřenášejí. Ženy přenašečky mají 50% šanci, že se jim narodí syn hemofilik nebo dcera přenašečka. 50% je ale i šance, že se narodí zdravá holčička či chlapec.
Hemofilie • Co bychom měli vědět o hemofilii • 03 zmatkynasyna 1.1.3

Lidé s hemofilií mají nižší hladinu srážecího faktoru nebo jim tento faktor v krvi zcela chybí, takže je narušeno srážení krve. Důvodem je nedostatek některých srážecích (koagulačních) faktorů, které zajišťují srážení krve. Narušená srážlivost se projevuje zejména sklonem k samovolnému vzniku krvácení – nejčastěji do kloubů a svalů a k omezené schopnosti organismu krvácení zastavit. Narušená srážlivost se také projevuje například pomalejším hojení ran po úrazech, operacích nebo zubařských výkonech.

Hemofilie • Co bychom měli vědět o hemofilii • 04 chybi faktor 1.1.4

Existují dva typy hemofilie: hemofilie A a hemofilie B. Lidé s hemofilií A mají nedostatek faktoru VIII, zatímco lidé s hemofilií B mají nedostatek faktoru IX.

Hemofilie • Co bychom měli vědět o hemofilii • 05 dvatypyhemofilie 1.1.5

Hemofilii lze rozdělit do různých stupňů závažnosti. Příznaky se v závislosti na závažnosti hemofilie mohou lišit. Stupeň závažnosti hemofilie souvisí s přítomným množstvím příslušného srážecího faktoru. Přitom platí, že čím méně je srážecího faktoru v krvi, tím je příslušná forma hemofilie závažnější. Aktivita faktoru se vyjadřuje jako procento normální hodnoty u zdravého člověka, jde o tzv. zbytkovou (reziduální) aktivitu.

Lidé s lehkou a středně těžkou hemofilií mají v krvi malé množství srážecího faktoru, zatímco lidé s těžkou hemofilií mají v krvi téměř nulovou hladinu srážecího faktoru. Lidé s těžkou hemofilií krvácejí častěji a krvácení u nich trvá déle než u lidí bez tohoto onemocnění a mohou krvácet i spontánně. Krvácení může být i podkožní. Lidé s těžkou hemofilií mohou krvácet kvůli zranění nebo spontánně, tedy bez zjevné příčiny, a to zejména do kloubů a svalů. Takové krvácení může klouby poškodit a následně vést k jejich onemocnění. Lidé se středně těžkou hemofilií spontánně krvácejí jen zřídka. Ke krvácení dochází po operacích, trhání zubů, občas i při běžných aktivitách. Bez léčby je krvácení nepřiměřeně dlouhé. Lehká hemofilie se často zjistí až po operaci nebo závažném úrazu, protože krvácení trvá nepřiměřeně dlouho a operační rána se nehojí.

Hemofilie • Co bychom měli vědět o hemofilii • 07 zavaznost v2

Existují ovšem léky, které hemofilikům pomáhají onemocnění zvládat. Lidé s hemofilií mohou dočasně nahradit chybějící srážecí faktory dodáním náhradního srážecího faktoru nebo je efektivního srážení krve dosaženo jiným způsobem než podáním chybějícího faktoru.

Hemofilie • Co bychom měli vědět o hemofilii • 08 nahradnifaktor 1.1.8

Nahrazení srážecího faktoru funguje jako doplnění řetězce, který napomáhá správnému srážení krve. Léky obsahující náhradní srážecí faktor mohou být používány dvěma způsoby: až poté, co dojde ke krvácení, jde tedy o léčbu krvácení, nebo jako prevence krvácení, což označujeme jako profylaktickou léčbu. Cílem profylaktické léčby je ochrana před krvácením. Profylaktická léčba může zároveň chránit i před poškozením kloubů. Lidé s profylaxí mají pravidelný léčebný plán a množství podávaného srážecího faktoru se liší od člověka k člověku. Bez ohledu na to, zda mají hemofilii A nebo B, při předepisování vezme lékař v úvahu mimo jiné základní hladinu srážecího faktoru v krvi, hmotnost pacienta a úroveň jeho fyzické aktivity.

Hemofilie • Co bychom měli vědět o hemofilii • 09 doplneni 1.1.9

V posledních desetiletích se léčba hemofilie výrazně zlepšila díky pokroku ve znalostech i technologiích. Lidem s hemofilií nabízí možnost žít naplno aktivní život.

 

Hemofilie • Co bychom měli vědět o hemofilii • 11 zivotnistyl 1.1.11

DOPORUČENÍ

Pokud jste tak ještě neučinili, zaregistrujte se na tomto odkazu. Získáte tím zdarma kurz kontroly nad onemocněním pro hemofilika, jeho rodinu a blízké, který pro vás vytvořili přední lékaři a experti na toto téma. Kurz a obsah stránek neustále rozšiřujeme a proto vám také budeme občas posílat upozornění na novinky a aktualizace. Z obdobného důvodu doporučujeme také sledovat naši stránku na Facebooku.

Nejnovější příspěvky

Kurz pro hemofiliky, rodinu a blízké

Spusťte si unikátní kurz kontroly nad nemocí a kvalitou života pro hemofilika, jeho rodinu a blízké